Kaip mes ieškome žemės

1. Užusalių ekspedicija. 5 automobiliai. Apie 25 žmonės. Aplankyti 5 pasiūlyti laukai. Laukus rodė žemėtvarkininkė. Pasakojo apie žemės kokybę ir kainas. Pirmasis laukas prie tvenkinio, kur aras kainuoja tūkstantį dolerių už arą ar panašiai, mums netiko. Iš kitų laukų pasirinktas vienas, kuris galėtų pretenduoti į tinkamą vietą. 50-70ha ploto laukas vidury miško. Jo pietuose teka upelis iki kurio nenuėjom, nes jis apaugęs tankiais krūmais. Vidury lauko auga ąžuolas, kurio lapai ligoti. Vidury lauko pravažiuojamas kelias į Pravieniškes. Gale lauko gyventojas. Pastatai. Elektros stulpai yra, laidai - pavogti. Žemė skurdi. Priesmėlis. Aplink pušynai. Žemė nedirbama.

2. Rokų ekspedicija. 3 automobiliai. Apie 15 žmonių. Atvira vietovė, kai kur laukai remiasi į miškus. Auga daug pavienių drūtų ąžuolų. Žiūrėtas laukas su nuolydžiu į šiaurės vakarus ir mišką. Žemės molingos. Lapuočių miškas. Upelio nėra. Žemė lauke ir aplinkui vietomis dirbama. Elektros laidai yra. Kaina didelė - 3-4 tūkst. Lt/ha.

Rokai

3. Kuro kaimo daug ekspedicijų. Daug automobilių. Apie 25 žmonės. Rasti du laukai. Pirmasis didelis, gal virš 100ha. Vienoj žvyrkelio pusėj Kuro trobos, kitoj šienaujamos ir dirbamos žemės. Vietomis nedirbama. Aplink pušynai. Kanaluose laikosi vanduo. Elektra eina šalia žvyrkelio per visą lauką. Kitas laukas mažesnis - gal 50ha. Iki jo vidurio elektra ir vidury sodyba. Toliau tuščia ir neciviliuota. Lauko viduriu teka metro pločio upelis Ova, kuris net gale karštos vasaros neišdžiūna. Aplink pušynai. Žemė smėlėta. Lauke trys ha užsėta avižom. Kelias link miško virsta miško keliuku. Karts nuo karto pravažiuoja automobiliai. Lauke gyvena gervės - 2 vnt., o miške veisiasi plėšrieji paukščiai.


Kuras

4. Vandžiogalos ekspedicija. 2 automobiliai. Apie 10 žmonių. Laukas atsiremia į mišką. Už 1 km. matosi Vandžiogala prieš ją, už 100 metrų, aukštos įtampos laidai. Atvira vietovė, žemės kokybė gera. Prieš metus bendrovė šią žemę nuomojo ir dirbo. Kanaluose vandens nėra.

Vandžiogala

5. Vandžiogalos II ekspedicija. 1 automobilis. 4 žmonės. Rastas laukas 2 km. nuo Vandžiogalos vietomis šienaujamas. 50 ha. iš trijų pusių miškai. Miške lygtai turėtų būti upelis (anot žemėlapio). Žemė atiduota trihektarininkams. Elektra šalia žvyrkelio. Lauke kelių nėra. Taip pat apžiūrėtos vietovės link Babtų ir Lapių. Link Babtų žemė gerėja, tačiau visur dirbama ir neparduodama, o link Lapių kainos didelės. Rasti dar trys laukai. Vienas jų didelis. Beveik 100 ha. Viduriu jo teka Bitvanas, tačiau vasaros gale vanduo jame išdžiūvęs. Lauko galas už 1 km. atsiremia į asfaltą. Yra elektra. Lauke auga įspūdingi augalai - Kaukazinis barštis savo dydžiu pralenkiantis žmogų. Nuodingas. Vėliau surengta dar viena ekspedicija į šį lauką nuodugnesniam tyrimui. 2 automobiliai.


Vandžiogala II

6.Vilkijos ekspedicija. 5 automobiliai. 20 žmonių. Vieta prie Vilkijos, tačiau kitoje Nemuno pusėje. Senvagės šlaito nuolydis eina į šiaurės rytus. Saulės būtų mažai. Matosi Vilkija. Yra keltas per Nemuną. Elektra. Žemė nedirbama. Yra sodyba, kurios savininkai vieni klubo narių. Žemė Nemuno pakrantėje. Baiminamės dėl potvynių ir HES'o ateities.

7. Šlienavos - Garliavos ekspedicija. 1 automobilis. 3 žmonės. Apžiūrėtos vietos šalia Šlienavos, Piliuonos, Rokų, Garliavos. Žemės intensyviai dirbamos. Miškų mažai. Atviros vietovės. Ekspedicijos pabaigoj rastas laukas šalia Ilgakiemio. Vienoj pusėj miškas. Šalia jo pora sodybų. Žemė normali. Kaina didelė apie 3 tūkst.Lt./ha. Priešingas lauko galas atsiremia į Jiesią. Vandens iki kelių. Elektra atvesta iki sodybų. Matosi Garliavos bažnyčios bokštai.

8. Požėrų ekspedicija. 1 automobilis. 4 žmonės. Aplankyti Kazlų rūdos miškai nuo Požėrų iki Jūrės. Rasti keli laukai. Tačiau jais daugiau nesusidomėta. Vienas laukas apie 30-40 ha. Žemė - grynos durpės. Gražūs pušynai. Gražus Jūrės tvenkinys-ežeras. Vyrauja poilsinės sodybos. Žemė nedirbama. Miškas įvairus. Vietomis smėlynai, vietomis kitoks dirvožemis.

9. Ekspedicija su Vandžiogalos žemėtvarkininku. Vienas automobilis. 2 žmonės. Tikėtasi išsiaiškinti ankščiau tyrinėtų vietovių padėtį, tačiau paaiškėjo, kad tos žemės, kurios yra 1-2 km. nuo Vandžiogalos pavaldžios visai kitiems žemėtvarkininkams. Aplankyti kiti laukai susižavėjimo nesukėlė.

10. Prienų ekspedicija. Žinių nėra.

11. Arlaviškių ekspedicija. Žinių nėra.

12. Zizų ekspedicija. 1 automobilis. 4 žmonės. Laukas virš 100ha. Vietomis išsibarstę sodybos. Elektra yra. Žemė įvairi, tačiau yra ir dirbamos. Lauko pakraščiu teka Liekė, gan didelis upelis. Liekė patvenkta. Laukas apsuptas miškų.


Zizai

Dar būta pavienių žmonių ekspedicijų. Tačiau tinkamos žemės nerasta arba į jas suorganizuotos jau minėtos ekspedicijos.

Laimis Žmuida (Kaunas)