logo ME
V.MEGRE KNYGŲ SKAITYTOJŲ KLUBO LAIKRAŠTIS, 2003 m. Gruodžio mėn. Nr. 3

Lietuvoje kuriama Ščetinino mokykla

Akademikas M.P.Ščetininas

Artūras (forume Rapolas) šią vasarą buvo nuvažiavęs į Ščetinino mokyklą Rusijoje, Tekose. Iki jo kelionės apie šią mokyklą žinojome tik iš jų puslapio internete http://tekos.narod.ru, iš nuotraukų, iš V.Megre knygų, iš parsisiųsto filmo ir iš Ščetinino pagrindinio veikalo «Объять необъятное». Ir tik svajonėse matėm šią mokyklą ir jos kūrimo procesą. Po Artūro kelionės minėtos svajonės pradėjo pildytis. Dar keli žmonės nuvažiavo į mokyklą. Grįžę pasakojo ką matė. Artūras taip pat papasakojo savo įspūdžius iš kelionės Vilniaus ir Kauno klubuose. Ščetinino mokykla pasidarė apčiuopiamesnė, jos įgyvendinimo Lietuvoje galimybė - realesnė.

Dabar (keli mėnesiai po kelionės) organizuojamos Ščetinino filmo peržiūros mokyklose ir kitose suinteresuotose vietose, platinamos kasetės ir CD su filmais, sukurtas atskiras tinklapis apie ateities mokyklą http://www.tinklapis.lt/ateitiesmokykla. Kasečių galite įsigyti klubuose. Taip pat galite ateiti į organizuojamas peržiūras ir po filmo kartu aptarti Ščetinino auklėjimo principus ir mokyklos steigimą Lietuvoje.

Dar realesnė situacija įkurti mokyklą susiklostė 2003 lapkričio gale, kai atradome Ščetinino klubą "Harmonija" Klaipėdoje, kurio nariai taip pat buvo nuvažiavę į Tekosą. Ir jiems dar labiau pasisekė nei Artūrui. Jie mokykloje prabuvo kelis kartus po savaitę ir dabar palaiko gerus ryšius su pačiu Ščetininu.

Ščetininas Lietuvos delegaciją priėmė labai šiltai ir nuoširdžiai. Dar tada (prieš dvejus metus) "Harmonijos" narius priėmęs Ščetininas sakė, jog ruošia dalį savo mokinių tam, kad siųsti juos į Jakutiją. Antroji mokinių-mokytojų delegacija bus ruošiama specialiai į Lietuvą. Šį mažą mūsų kraštelį Ščetininas labiausiai myli iš visų Pabaltijo šalių. Gal todėl, kad jo paties šaknys yra Vokietijoje, netoli Lietuvos, o gal ir dėl kitų priežasčių, tačiau atvykus "Harmonijos" delegacijai Ščetininas pasakė: "Ar jūs žinote kaip seniai aš jūsų laukiau?" Kiek laiko šis didis Rusijos mokytojas laukia Lietuvos? Kiek laiko apie mus mąsto?

Taip kad Ščetinino pažadą ir pasiryžimą siųsti antrąją savo mokinių delegaciją būtent į Lietuvą jau turime. Mums dar nežinant apie jį, šis didis mokytojas jau galvojo apie mus ir jau tada seniai ruošėsi priimti Lietuvą. Dabar mūsų eilė. Dabar mes turime daryti atitinkamus žingsnius.

Ščetinino mokyklai įsteigti reikia 15-20 ha. žemės, mokyklos pastatų ir, svarbiausia, programos suderintos su Lietuvos Švietimo ministerija. Į tokią paruoštą aplinką Ščetininas gali atsiųsti savo mokytojus. Be to, Ščetininas yra pasiruošęs priimti mūsų pedagogus stažuotis pas jį ir tapti Ščetinino mokyklos mokytojais.

Lietuva gavo didžiulę dovaną, raginu visus kartu dėkingai priimti šią dovaną ir atsakyti tuo pačiu Michailui Petrovičiui. Taip kad kiekvienas pagalvokime kuo galime prisidėti, kad mokykla būtų įsteigta Lietuvoje.

Pradedantiems rekomenduojame pasiskaityti «Объять необъятное» ir straipsnius iš http://tekos.narod.ru, o ypač Михаил Щетинин: «Программа - это я. Утверждайте!» ir «Школа Щетинина. Три дня в новом измерении педагогики».

Norinčius prisidėti prašome kreiptis į artimiausią klubą arba tiesiai:

Artūras Vilnius tel. 8-615-10005
klubas „Harmonija“ Klaipėda
tel. 8-46-342113 (namų),
8-46-345930 (darbo).
Laimis Kaunas tel. 8-37-385904.

Laimis Žmuida

Ščetinino mokykla. Pagrindinis pastatas. 1998